Váltás akadálymentes nézetre

Egészséges életmóddal az egészséges szívért

Erdei sétát szervezett a Soproni Gyógyközpont a Szív Világnapja alkalmából. A résztvevők a Rehabilitációs Intézet gyógytornászainak vezetésével az erdei tornapálya állomásain könnyű tornagyakorlatokat is végezhettek.

A Soproni Gyógyközpont az országos népegészségügyi programokkal összhangban rendszeresen szervez különböző prevenciós rendezvényeket. Ebbe a sorba illeszkedik a mostani „szív séta” is. A közösségi aktivitás célja az volt, hogy ráirányítsa a figyelmet a rendszeres testmozgás fontosságára, a sport jótékony hatásaira. Napi 30 perc aktív mozgással ugyanis sokat tehetünk egészségünk megőrzése, a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében.

Sopronban évtizedes múltja van a kardiológiai rehabilitációs tevékenységnek. Nemcsak a régióból, hanem az ország egész területéről érkeznek Rehabilitációs Intézetünkbe a betegek. Látva a szív- és érrendszeri betegségek gyakoriságát, a Szív Világnapján különösen fontosnak éreztük, hogy ilyen formában is felhívjuk a figyelmet a megelőzés fontosságára – mondta el a program kapcsán Dr. Kulcsár Dániel, a Soproni Gyógyközpont orvosigazgatója. A gyógykezelést nagyban segítik a helyi klimatikus viszonyok, a környező parkerdőben mindenki számára elérhető séták lehetősége. A program megrendezése során így esett a választásunk a TAEG Zrt. által nemrégiben felújított, hangulatos Ojtozi sétányra. – tette hozzá.

Magyarországon a vezető halálokok között szerepelnek a szív- és érrendszeri betegségek. A megelőzésnek nagy szerepe van, egyrészt a halálozás, másrészt a megbetegedések számának csökkentésében– erősítette meg a helyszínen Dr. Félix Melinda, a Kardiológiai Rehabilitációs Osztály adjunktusa.

Az egészségben eltöltött évek számának növeléséhez a másodlagos prevencióra is nagy hangsúlyt kell fektetni. Ez azt jelenti, hogy ha már kialakult egy kardiovaszkuláris betegség, az életmód megváltoztatásával csökkentsük a rizikófaktorokat – magyarázta Dr. Félix Melinda. Ezzel megelőzhetjük a szövődményeket és az ismétlődő kardiovaszkuláris betegségek, pl. egy infarktus kialakulását. A másodlagos prevenció részét képezi a helyes táplálkozás, a koleszterin és zsírszegény diéta, illetve a naponta végzett, legalább fél órás, dinamikus testmozgás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás elhagyása, a stresszmentes életmód. Ugyanilyen jelentőséggel bír a meglévő betegségek (például a magasvérnyomás- és cukorbetegség, az érelmeszesedés, a magas koleszterinszint) rendszeres ellenőrzése, gyógyszeres kezelése és a kontrollvizsgálatokon való előírt megjelenés – hangsúlyozta Dr. Félix Melinda.