Váltás akadálymentes nézetre

A helyes kézmosás három aranyszabálya

Október 15. a Kézmosás világnapja, amelynek célja, hogy ösztönözze a higiéniai szabályok betartását, tudatosítsa a szappannal történő kézmosás kedvező hatásait a betegségek megelőzésében.

A helyes kézmosás az egyik legegyszerűbb és legkézenfekvőbb módja az őszi-téli időszakban gyakran jelentkező náthás, influenzás valamint hasmenéses megbetegedések megelőzésének. A szappanos kézmosás bizonyítottan hatékony a COVID-19 vírusa ellen is – hívja fel a figyelmet Lévainé Fehér Szilvia, a Soproni Gyógyközpont csoportvezető higiénikusa.

A kórokozók túlnyomó többsége a nyálkahártyákon keresztül jut be a szervezetbe. A kezünkön „utazva” észrevétlenül fertőzhetnek meg minket, amikor megérintjük a szemünket, a szánkat vagy az orrunkat. A kórokozók a nyálkahártyán behatolva és a szervezetben elszaporodva ugyanis különböző megbetegedéseket okoznak.

Éppen ezért kiemelten fontos kezet mosni például a vizelet- és székletürítést követően, pelenkacsere után, étkezés, illetve etetés előtt, nyers hús feldolgozása előtt és után. Amennyiben beteg hozzátartozónkat ápoljuk vagy látogatjuk, ne feledkezzünk meg az alapos kézmosásról a beteg emberrel való kontaktus vagy környezetének érintése után!

A fertőzéses eredetű légúti és gyomor-bélrendszeri megbetegedések megelőzésében mindannyian hatékonyan részt vehetünk, ha betartunk három egyszerű szabályt – tanácsolja a higiénikus szakember.

Ezek pedig a következők:
1. Az egész kezünket alaposan mossuk meg! Sokan kihagyják a hüvelykujjukat, az ujjaik hegyét és a kézfejüket is.
2. Legalább 20-30 másodpercig dörzsöljük az előzőleg megnedvesített kezünket szappannal! Javasolt a folyékony szappan használata.
3. Alapos öblítést követően töröljük teljesen szárazra a kezünket! A közösségi mosdókban erre a célra az egyszerhasználatos papírtörlő a legmegfelelőbb.

Tájékoztató a fertőtlenítő kézmosás lépéseiről